Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$224.99
Filo di Seta Brunello di Montalcino expresses the bold yet elegant character of the wilder and darker essence of the terroir typical of the north-westerly area of Montalcino.
The old vines of Sangiovese are carefully cared for to ensure that each plant produces harmonious, balanced yields that allow the grapes to reach optimal ripeness. Hand sorting takes place in the winery before and after destemming. Fermentation is in temperature-controlled cement tanks with maceration on the skins, and is followed by spontaneous malolactic fermentation.
The wine is then rested to separate the lees. Aging takes place in oak for a minimum of 24 months and, after bottling, the wine matures for a minimum of 4 months in Castello Romitorio’s temperature-controlled cellars.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Tuscany |
| Grape Varietal | Sangiovese |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.5% |
| Points | 97 + Wine Spectator |
In stock

Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.