Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$36.99
This red blend from Tuscany is a unique combination of grapes composed of Petit Verdot and Syrah. This beautiful blend gives the wine a powerful approach, yet subtle finish. With notes of ripe cherry, plum, and earth, it is dry on the palate and can be enjoyed with beef, lamb, or even poultry. We highly recommend buying this one while you can – just as the grape combination is rare, so is finding this delicious wine.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Tuscany |
| Vintage | 2022 |
| Grape Varietal | Petit Verdot, Syrah |
| Size | 750 ml |
| Points | 93+ James Suckling, 93+ Robert Parker |
| Notable Features | Point Rated |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14% |
Sold out.
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.