Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$20.99 Original price was: $20.99.$15.99Current price is: $15.99.
Oveja Tinta is a blend of Graciano and Malbec from La Mancha, Spain. Lush, decadent and smooth are great descriptors for this juicy red. Blue and black berries jump out of the glass, with undertones of cocoa and vanilla. This wine is perfectly suited for gatherings, we haven’t met many who wouldn’t enjoy a glass of this. It is also a great match for anything grilled in the backyard.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Spain |
| Region | La Mancha |
| Grape Varietal | Graciano, Malbec |
| Vintage | 2021 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 12.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.