Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$23.99
Having existed in the Sancerre region since the beginning of the appellation, Fournier wines represent the authentic French art de vivre. Fournier Sauvignon Blanc is aromatically intense with nuanced notes of citrus, blossom, and flint. The nose reveals blackcurrant bud aromas, grapefruit and white peaches. The first sensation is very pleasant, while the palate is intense, ending with exotic fruit flavors. The zippy acidity and light body make this wine enjoyable on its own or paired with fresh, light food.
Try pairing it with smoked salmon crostini with cucumber and crème fraiche.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 33 cm |
| Country | France |
| Region | Loire Valley |
| Grape Varietal | Sauvignon Blanc |
| Vintage | 2024 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 12% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.