Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$22.99
Cannonau is the oenological nexus of Sardinia, and perhaps of the entire Mediterranean basin. Sella & Mosca lavishes extra care on it, cultivating it in the warm and sandy seaside vineyards and the harsh and rocky inland soils of the hills. Cannonau is the synonym for Grenache. It is ripe with flavours of red cherries, plums, and currants, and because it is aged for a minimum of two years, being a riserva, the wine is rounded and full. A great match for spaghetti with rich ragu.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Sardegna |
| Grape Varietal | Cannonau |
| Vintage | 2021 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14% ABV |
In stock



Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.