Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$23.99 Original price was: $23.99.$17.99Current price is: $17.99.
Seegut Lentsch Blauer Zweigelt grows in the vineyards of Lüss, Seeweingärten, Römerstein, and Prädium. 90% in stainless steel tanks and 10% in wooden barrels, creating a soft and silky mouthfeel. Deep ruby garnet with violet reflections and a broader brightening of the edge. Red berries and cherry aromas are underlined with a delicate touch of vanilla. Beautiful body, juicy, elegant tannin structure, harmonious, sour cherry and dark berry confit, lingering finish, excellent companion for food.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Austria |
| Region | Burgenland |
| Grape Varietal | Zweigelt |
| Vintage | 2022 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.