Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$29.99
Laurent Gauthier Morgon offers us the Gran Cras, a 100% Gamay Noir from Beaujolais, France. This elegant, yet easy-drinking red is loaded with raspberry, kirsch, and amazing minerality. It has good structure and firm but juicy tannins. This wine is best served slightly chilled and pairs well with salamis, pan-seared duck breast, or roasted chicken dinner.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | France |
| Region | Beaujolais |
| Grape Varietal | Gamay Noir |
| Vintage | 2023 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.