Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$24.99
This Cabernet Sauvignon, with a marked structure, comes from an old vine planted in 1974 on our estate in Vistalba, Luján de Cuyo, Mendoza’s premier wine region. It displays a deep garnet red color with violet highlights. Aromas of ripe black fruits and spicy notes of black pepper, cedar, and cigar box emerge on the nose. This is a wine of great structure and elegance, with soft, rounded tannins and a long, persistent finish. It is powerful and concentrated, with firm yet elegant tannins and a well-balanced natural acidity that makes it vibrant.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Argentina |
| Region | Mendoza |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Vintage | 2018 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.