Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$64.99
Stratus Red is the signature red wine of Stratus that reflects the finest expression of the vineyard and vintage through the art of assemblage. Stratus Red is an industry benchmark and has been produced for over twenty vintages. Smooth, rich, and luxurious with mildly sweet, soft aromas of lilac bolstered by earthier notes of leather and tobacco. An expressive and engaging palate of blackberry and dark fruits is punctuated by notes of citrus and the warming spice of nutmeg and black tea. A satisfying finish culminates with a lively acidity.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Canada |
| Region | Niagara-on-the-lake |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Malbec, Merlot, Petit Verdot |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.