Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$19.99
Gill Family Estates Laya Garnacha Monastrell is dense and decadent. The layers of fruit leap out of the glass, with notes of blackberry, cherry, plum, and vanilla. The tannins are well-integrated but noticeable, making this a very food-friendly red. The possibilities are endless, but we think this makes a great match for grilled steak or smoked pork ribs.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Spain |
| Region | Almansa |
| Grape Varietal | Grenache, Monastrell |
| Vintage | 2023 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.5% ABV |
In stock



Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.