Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$49.99
Brunello CastelGiocondo 2020 has a wonderfully intense, brilliant ruby red colour. Even in this very favourable vintage, it
stands out for its unmistakable elegance and intriguing complexity. The bouquet opens with floral notes followed by fruity
sensations that recall small red and black fruits. Tertiary and spicy aromas follow, such as liquorice, nutmeg, green tea
leaves and coffee beans. The tannic structure is refined and dense, with a mineral quality that envelops the palate and
stands out for its harmony. The finish is long and persistent.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Tuscany |
| Grape Varietal | Sangiovese |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.