Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$27.99
This blend is 80% Sangiovese, 20% Merlot. Deep and dark, boasting black cherry, blackberry, tar and sweet spice notes. The firm structure is both supportive and refreshing, lending balance as this plays out on the long aftertaste. Pairs well with grilled meats, beef and veal roasts, stews, grilled fish and pasta dishes with strong sauces.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Tuscany |
| Vintage | 2021 |
| Grape Varietal | Merlot, Sangiovese |
| Size | 750 ml |
| Points | 93+ James Suckling |
| Notable Features | Point Rated |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14% |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.