Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$17.99
Frank is a guy. Frank is an honest guy. One day, Frank awoke to the realisation that his uninspiring job was no longer fulfilling. He resolved to resign to become a bonafide winemaker and pursue a career that was meaningful to others. In all honesty, wine can be a complex subject. However, Frank is of the opinion that it does not have to be. Consequently, he has resolved to consistently be frank about wine and speak as such.
This is the reason the Frank wine range offers a refreshing, no-nonsense approach to quality wine. Real wine produced from grapes that have been fermented to perfection. This Grenache Noir is soft, fruity, but also holds it’s own in depth and flavour. A great wine for parties as everyone should appreciate the quality and care that goes in to making this beautiful red.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | South Africa |
| Region | Piekenierskloof |
| Grape Varietal | Grenache Noir |
| Vintage | 2025 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.