Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$20.99
Avignonesi Canataloro Rosso is a blend of Sangiovese, Cabernet Sauvignon, and a splash of Merlot.
A fruit-forward easy easy-drinking red wine that is versatile and ruby in colour. Aromas of black cherry pie, blackberries, thyme, and exotic spices give way to a medium-bodied wine that is fruity and smooth with a long, lingering, dry finish. A perfect match for roasted porchetta or spaghetti bolognese.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Tuscany |
| Vintage | 2019 |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon, Merlot, Sangiovese |
| Size | 750 ml |
| Notable Features | Organic |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14% |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.