Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$25.99 Original price was: $25.99.$19.99Current price is: $19.99.
Lunaria Mbettata Grillo is a stunning white from Sicily, Italy. Grillo is an indigenous grape from Sicily, and this organic, biodynamic offering from Lunaria truly showcases the versatility of the grape. Tropical fruits and citrus fruits intermingle on the nose. The palate is lush, with round notes of banana, mango, and with underlying acidity, this white remains refreshing. Grillo is a perfect match for seafood and lemon-based pasta dishes.
* This wine is exclusive to Rocky Mountain, we loved it so much we bought it all*
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Sicily |
| Grape Varietal | Grillo |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13% ABV |
| Vintage | 2024 |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.