Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$25.99
Paltrinieri Piria Lambrusco Di Sorbara comes from Emilia Romagna, Italy. It is pale red in colour with a light freshness. Notes of red apples, raspberry, and strawberry round out the palate of this wine. A great sipper, and match for cured meats, and slightly spicy dishes. We love Lambrusco for it’s drinablity and versatility with food pairings.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 90000000 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Emilia-Romagna |
| Grape Varietal | Lambrusco di Sorbara, Lambrusco Salamino |
| Vintage | 2024 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 11% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.