Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$26.99
Umani Jorio is a Montepulciano from Abruzzo in Italy. With notes of plums and red cherries on the nose, followed by balsamic and salty notes on a background of ripe liquorice. With eloquent and clean tannins in the mouth, it comes across as full and vigorous, with a long and intense finish. Ideal pairings include pasta with meat sauces, roast white and red meat, chicken and rabbit chasseur, and mixed grills.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Abruzzo |
| Grape Varietal | Montepulciano |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13.5% |
| Points | 92+ James Suckling |
| Vintage | 2022 |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.