Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$81.99
Poplar Grove the Legacy is their signature blend of Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Malbec, and Petit Verdot that is aged for months in French oak barrels and then aged in the cellar for a minimum of 24 months prior to release. Deep purple greets your eyes with the first glance. Bright scents of fig, black currant, and caramel emanate from the glass. Gentle decanting encourages opulent tannins to develop. Medium acidity frames flavours of crème brûlèe, sour cherry, raspberry, and plum.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Canada |
| Region | Okanagan Valley |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Malbec, Merlot, Petit Verdot |
| Vintage | 2018 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.4% |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.