Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$34.99 Original price was: $34.99.$24.99Current price is: $24.99.
Our Cerasuolo di Vittoria is produced from the countryside around Dorilli, between the sea and the Iblean mountains, the area of Sicilian food par excellence. The name of the only Sicilian DOCG derives of ‘cerasa’, cherry in Sicilian dialect. The wine is produced from the indigenous varieties Nero d’Avola and Frappato. A unique wine, recognisable and unforgettable; aromas of cherry, strawberry and pomegranate, fruits of the particular soils and climate. Here the vines are cultivated according to the criteria of sustainability and organicity. A wine in the wake of an ancient tradition, but with a youthful manner like no other Sicilian red wine.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Sicily |
| Grape Varietal | Frappato, Nero D'Avola |
| Vintage | 2022 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 12.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.