Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$58.99
Torrione is the “chateau” of Petrolo, a blend of the grapes of all the vineyards: not only Sangiovese from Bòggina but also from other historical vineyards, including Merlot from Galatrona and Cabernet Sauvignon from Campo Lusso. A perfect example of a balanced, clear and deep red. A wine that tells, better than any other, the true identity of our territory. This structured red from Tuscany is cellar-worthy, with layers of complexity and depth.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Tuscany |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon, Merlot, Sangiovese |
| Vintage | 2021 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13.5% ABV |
| Points | 95+ James Suckling |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.