Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$31.99
Luigi Bosca De Sangre is a bright ruby garnet wine with intense aromas of black fruits such as blackberries, black cherries and black plums with some spicy notes like black pepper.
On the palate it is ample, with a round texture, soft tannins, a very well-balanced acidity, and a well defined fruity character. Deep, long, and complex finish.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Argentina |
| Region | Mendoza |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon, Malbec, Syrah |
| Vintage | 2023 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14% ABV |
Sold out.
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.