Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$20.99
Les Armes Des Princes Principaute D’Orange is cherry-red with violet highlights. It is a blend of Grenache, Syrah, Caladoc, and Carignan. This deep coloured wine shows expressive and complex aromas of blackcurrant and cherry. On the palate, notes of tart red berries. Pleasant to drink young, it has a clean attack on the palate and is a supple, fruity wine, making it a great match for roast beef, medium cheeses like Gruyere, or roast chicken dinner.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | France |
| Region | Principaute D'Orange |
| Grape Varietal | Caladoc, Carignan, Grenache, Syrah |
| Vintage | 2023 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14% ABV |
In stock



Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.