Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$42.99
Blaufränkisch is a historic variety (also known as Franconia del Collio and documented for the past two hundred years), cultivated by the Jermanns ever since the 1800s. It is dedicated to Sylvia Tunina, Silvio Jermann’s latest born. Rather intense ruby red color; vinous, well-balanced nose, with herbaceous notes and nuances of berry fruit and underbrush. Dry on the palate, elegant, medium to full body, well balanced. Ideal with Friulian cuisine. Very pleasant to match fumé pork with sweet apple pickles (mostarda di mele), kren, and vegetable compote – a traditional recipe from Gorizia and Trieste, which enhances this wine’s characteristics and is in turn enhanced by the wine.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Rosso Trevenezie IGT |
| Grape Varietal | Blaufränkisch |
| Vintage | 2021 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.