Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$26.99
Decero Syrah has a minerality balancing restrained dark berry fruit and more savoury notes. Classically structured in the style of Syrah from the Northern Rhone. Due to the location of the Finca Decero estate, studies have shown that even within Agrelo, Remolinos Vineyard has a unique tapestry of soils. Colluvial soils (rich in montmorillonite clay) found only in this highest part of Agrelo, closest to the Andes mountains are naturally well suited to Syrah.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Argentina |
| Region | Mendoza |
| Grape Varietal | Syrah |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.