Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$34.99
CVNE Vina Real Rioja Reserva is a dynamite red from Rioja, Spain. The wine is aged in new single-use French and American oak barrels for an average of 22 months, with manual racking taking place every 4 months in the first year. Once bottled, the wine is aged in the Viña Real cellars for a minimum of one and a half years to develop a rounded and complex flavour before being released onto the market.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Spain |
| Region | Rioja |
| Grape Varietal | Tempranillo |
| Vintage | 2018 |
| Size | 750 ml |
| Points | 94+ Wine Enthusiast |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.