Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$26.99
Cune’s Rioja Reserva is a blend of Tempranillo and Garnacha and is aged in French oak barrels (partly new) and American barrels. The process continues for 24 months, during which the wine evolves, adopting the characteristic notes of the two types of wood. The wine remains in the bottle in our cellars for a minimum of 12 months before being released on the market. With loads of dark fruits in the glass, notes of blackberries, cherries, and plums. The wine is full, elegant and a great match for robust meals!
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Spain |
| Region | Rioja |
| Grape Varietal | Garnacha, Tempranillo |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.