Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$21.99 Original price was: $21.99.$15.99Current price is: $15.99.
Chateau Pesquie Terrasses is a blend of the various terroirs of the estate, typical from the South of the Rhône Valley. Its brightness testifies the cool climate and freshness of Mont
Ventoux. This very balanced red blend offers round tannins and fresh berry aromas with floral and spicy notes that you would expect from this area of France. The wine spends a short amount of time in concrete and does not see any time in barrel. A great match for roasted chicken, grilled steaks, or tomato and eggplant.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | France |
| Region | Rhone Valley, Ventoux |
| Grape Varietal | Grenache, Syrah |
| Vintage | 2022 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.5% ABV |
In stock




Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.