Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$21.99
Boutinot Les Couteaux Cotes Du Rhone is a blend of Grenache and Syrah from the best vineyards. The wine is described as brambly fruit underpinned by subtle oaky nuances, lovely sweet spice – warm star anise with a touch of cinnamon. This classic Côtes du Rhône Villages is enriched with specially-selected parcels from Séguret and Sablet. A delicious accompaniment to hearty food: grilled meats, meaty sausages with mash or, as would be served in France, with puy lentils; shepherd’s pie, mushroom ragoût or simply a good pizza.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | France |
| Region | Côtes du Rhône |
| Grape Varietal | Grenache, Syrah |
| Vintage | 2023 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.