Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$114.99
Chateau Pegau Chateauneuf-du-Pape Cuvée Réservée Rouge is an emblem of the Domaine du Pegau, the Cuvée Réservée represents the Estate over the years. A blend of 13 grape varieties, mostly Grenache, Syrah, and Mourvèdre, the Cuvée Réservée reveals the typical characteristics of the Châteauneuf-du-Pape terroirs. A great wine to lay down and see how it evolves, it is powerful and will cellar gracefully for years to come.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | France |
| Region | Rhone Valley, Châteauneuf-du-Pape |
| Grape Varietal | Grenache, Mourvedre, Syrah |
| Vintage | 2021 |
| Points | 95+ James Suckling |
| Notable Features | Cellar, Collectible |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.5% ABV |
In stock


Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.