Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$68.99
Cesar Marquex Perez El Rapolao is a blend of Menci and other local varieties from Beierzo, Spain. It is elegant beyond words and sourced from a single vineyard, El Rapolao. The hand-picked grapes are fermented in 100 L vats, some of the grapes are left as a whole cluster. Aromas of raspberry, red plums, and subtle spice. The smoothness of the wine is very desirable, with layers of complexity without being overwhelming. This wine will lay down nicely, and is also very ready to drink. A great red for special occasions, or paired with pan-seared duck breast or peppered tenderloin steaks.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Spain |
| Region | Bierzo |
| Grape Varietal | Mencia |
| Vintage | 2022 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13% ABV |
In stock


Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.