Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$17.99
Cellier Des Princes Grenache comes from a cooperative of 120 winegrowers, founded in 1925. Grenache grapes are de-stalked and vatted in stainless steel and then aged in concrete for 6 months before being bottled. This bright red coloured wine combines red fruits) raspberry and strawberry) and spicy aromas. In the mouth, this wine is soft and round with a good concentration of fruit. It is very smooth and well-balanced, making it a great match for burgers, pork chops, or simple pizzas.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | France |
| Region | IGP Vaucluse |
| Grape Varietal | Grenache |
| Vintage | 2022 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 15% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.