Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$25.99
Carpineto Chianti Classico is a blend of Sangiovese, Canaiolo, and a dash of other local grape varieties. The wine is aged for one year in oak and then bottled. Velvety, well-rounded, full-bodied, and well-balanced with aromas of cherry, raspberry, and spice. The palate is fuller, with similar flavours and structured but well-integrated tannins. This wine will lay down nicely for the next five years, or can be enjoyed now with grilled meats, stews, or pizza.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Tuscany |
| Grape Varietal | Canaiolo, Sangiovese |
| Vintage | 2022 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13% ABV |
Sold out.
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.