Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$119.99
Brandini the Annunziata Cru is our second expression of La Morra. The vineyard grows at altitudes of half a hill and contains body and elegance. The aromas and flavors are more concentrated, but they do not cover the fineness. A perfect Barolo for those who love the structure that embraces a gentle tannin. The wine is elegant with notes of red fruit and sweet tobacco. The flavours are intense with a soft tannic structure that is well incorporated with good freshness on the finish.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Barolo, Piedmont |
| Grape Varietal | Nebbiolo |
| Vintage | 2018 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.