Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$61.99
The Rosso di Valtellina DOC from ARPEPE first saw the light in 2003, after a sweltering summer that had put our vines and our winegrowers sorely to the test. It would not have been fair to demean all their hard work by selling off the grapes, which were unsuitable for making a vintage wine. The choice came naturally: what might have had little value in the distant future could be given great dignity when young. The Rosso di Valtellina thus acquired a free and light-hearted personality, even though its elder siblings, more serious and refined, feared it might not last for years. This 100% Nebbiolo is rustic and very food-friendly, making it a great match for steak, stewed meats, and robust aged cheese.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Piedmont |
| Grape Varietal | Nebbiolo |
| Vintage | 2023 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.