Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$18.99
Adega De Borba is a blend from Alentejo, Portugal. It is ruby red in colour with purple gleams. The aromatic intensity is good, with notes of red plums. Balanced flavour, very nice freshness, and a persistent finish with notes of bittersweet fruit. Aragonez, Syrah, and Alicante Bouschet grapes are combined and aged for 6-12 months in stainless steel vats before bottling, making this red wine juicy, fresh, and very easy to drink.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Portugal |
| Region | Alentejo |
| Grape Varietal | Aragonez, Alicante Bouschet, Syrah |
| Vintage | 2023 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13.5% ABV |
In stock



Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.