Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$19.99
São Lourenço is a blend of Chardonnay, Sauvignon Blanc, Arinto, Cercial that is bright yellow-green. A pronounced aroma of grapefruit and lemon, accompanied by peach-like stone fruit and hints of wet stones. Medium-bodied, with vibrant acidity and a persistent minerality that translates into a sapid and refreshing finish. This wine, served chilled, is a great match for fish, salads, seafood, and white meats.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Portugal |
| Region | Bairrada |
| Grape Varietal | Arinto, Cercial, Chardonnay, Sauvignon Blanc |
| Vintage | 2023 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 12% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.