Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$33.99
Soalheiro Alvarinho has the nickname ‘Clássico’, as it was the first wine ever to be made by the family, back in 1982. Since then, it remains our most classic style of single varietal Alvarinho, with aromatic freshness, intense flavour, and an unusual evolution in the bottle – it is a wine that goes well with any occasion!
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Portugal |
| Region | Vinho Verde |
| Grape Varietal | Alvarinho |
| Vintage | 2024 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 12.5% ABV |
| Points | 97+ Decanter |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.