Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$22.99
Origines is the name of our wine because there are a lot of Turitelles fossils in our vines, they are the origin of our soil. The vineyards are full of Turitelles fossils, which are at the origin of our soil. These marine sediments are carried by a limestone and clay base, forming sloping plateaus in the landscape, on which the vineyard is located. This terroir in the foothills of the Pyrenees is known for the quality of its hillsides and its sunny and cool microclimate. The blend of Mauzac, Chardonnay, Chenin Blanc, and Sauvignon Blanc is loaded with notes of nectarine, pears, and fresh minerality.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | France |
| Region | Pays D'OC |
| Grape Varietal | Mauzac, Chardonnay, Chenin Blanc, Sauvignon Blanc |
| Vintage | 2023 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.