Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$27.99
Described as a textbook expression of Carignan from the Maule Valley, Chile. This silky yet full-bodied wine is aged in foudres and older 500-liter barrels, this wine shines with notes of dark fruits, big structured tannins, and is powerful enough to lay down gracefully for the next five years. Try this red the next time you are grilling a steak, it will knock your socks off.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Chile |
| Region | Maule Valley |
| Grape Varietal | Carignan |
| Vintage | 2019 |
| Points | 94 Points Tim Atkin |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.5% |
Sold out.
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.