Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$20.99
Tinto Nero from the Uco Valley, Argentina, is amazingly drinkable. It is loaded with flavours of plum, blackberry, and cherry. It has great structure, soft tannins, and quite easy drinking for a Cabernet Sauvignon. Crafted as an expression of the Uco Valley, a special place high in the Andes Mountains. The balance of freshness makes this wine a great match for a roasted chicken dinner, or medium cheeses with salami.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Argentina |
| Region | Mendoza, Uco Valley |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Vintage | 2023 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.