Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$63.99
Stagg’s Leap Napa Valley Cabernet Sauvignon is a flagship wine from Napa. It has an inviting bouquet of warm spices and sweet oak is complemented by hints of mint and sage that add complexity and depth. Layers of red berries—raspberry, red currant, and blackberry—interweave with notes of vanilla, clove, and a cinnamon-spiced woodsy perfume. Floral undertones of red rose, violet, and potpourri add a delicate, aromatic lift. On the palate, sweet red berry fruits take the lead, followed by plush black cherry and blackberry flavors. The body is on the lighter side, showing the character of this vintage and allowing nuanced layers to shine through. Delicate hints of tea leaf and potpourri emerge mid-palate, leading to a silky finish accented by allspice and lasting floral and oak-driven notes. This is the perfect wine for a variety of dishes and social occasions.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | United States |
| Region | Napa Valley |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Vintage | 2021 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.6% |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.