Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$22.99
Montgras Intrgia Cabernet Sauvignon is a complex and elegant wine. The grapes were meticulously hand selected in the vineyards and underwent a dual selection process upon arrival at the cellar Subsequently, they were destemmed, lightly crushed. The blend was aged in new French oak barrels of 225 liters, in a pool of barrels ranging from second to fourth use and in 2.000 liter foudres for a period of 2 winters. Good concentration of fruit, oak and depth. This wine is great for robust meals and cozy fall cooking.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Chile |
| Region | Central Valley |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.5% ABV |
| Vintage | 2021 |
In stock


Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.