Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$30.99
La Croix Des Laurets is velvety on the palate with a clear, bright ruby red colour, and a nose of red currants. The fresh red fruit flavour of this Bordeaux blend of Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, and Merlot is accented by fine oaky notes. The complex flavours have a fresh, yet lengthy finish.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | France |
| Region | Bordeaux |
| Vintage | 2018 |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14% |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.