Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$59.99
Hundred Suns Willamette Valley Gamay Noir brings us an intriguing a slow fermentation and minimal intervention red. d. The fruit was separated into three fermentations: one fully destemmed, one 50% whole cluster and one 100% whole bunch. Red fruits dominate the palate, with cranberry, raspberry, and soft flowers. This red is a great match for roasted mushrooms, savoury stews, or salamis.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | United States |
| Region | Willamette Valley |
| Grape Varietal | Gamay Noir |
| Vintage | 2023 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.