Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$23.99
Egobodegas Pirapu is a robust blend of Monastrell and Cabernet Sauvignon. With layered notes of blackberries, cassis, plums, and toast, this wine is big, but round and fruity. The tannins are noticeable, creating structure in the wine without being overpowering. Aged for 12 months in a mixture of both French and American oak, this wine makes a great match for lamb dishes or smoky chorizo paella.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Spain |
| Region | Jumilla |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon, Monastrell |
| Vintage | 2019 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.