Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$32.99
The Colomnat Morgon Bon Appetite cuvée is a blend of different vine plots, all from the “Les Charmes” vineyard. The average age of the vines is 50 years. The soil is sandy granite, with a shallow depth. These poor soils help to limit the vigor of the Gamay grapes, resulting in a Morgon cuvée with a beautiful richness. The grapes are harvested and sorted by hand, and then aged for 8 months. Blend: 20% aged in oak barrels and 80% aged in concrete tanks. This wine is soft, yet has complexity. A great representation of Gamay Noir.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | France |
| Region | Beaujolais, Morgon |
| Grape Varietal | Gamay Noir |
| Vintage | 2023 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.