Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$67.99
Château Ormes de Pez belongs to the Médoc landscape since the 18th century. Located West of Saint-Estèphe and bordering the hamlet of Pez, the estate owes its name to a magnificent grove of elm trees, which no longer exists today. Château Ormes de Pez is the second property – after Château Lynch-Bages – acquired by the Cazes family in 1939.
With distinctive harmonious spicy character, Château Ormes de Pez is true to its terroir. Wine lovers appreciate its opulence, elegance and well-rounded structure. Its powerful, rich and excellent tannic backbone allows graceful ageing.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | France |
| Region | Bordeaux, Saint-Estephe |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Petit Verdot |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.