Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$24.99
Carlos Serres Rioja Tempranillo was produced under the principle of organic viticulture and EU-certified organic CPAER (Consejo de la Producción Agraria Ecológica de La Rioja).TheTempranillo grapes for this wine were sourced from a select group of growers around Haro, Rioja Alta, who have long-term exclusive contracts with the winery. The winery jointly manages the tending of all the vineyards to ensure the utmost fruit quality, with continuous monitoring during the growing cycle. Bright purple colour with aromas of fresh, red and blackfruit, liquorice and vanilla notes. Dark fruit in the mouth, which is intense and long, but also finishes with fresh acidity and finesse.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Spain |
| Region | Rioja |
| Grape Varietal | Tempranillo |
| Vintage | 2022 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.