Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$36.99
The Calcario Do Principal Reserva Tinto truly expresses the limestone-rich soils in their dry-farmed vineyards. The wine is rich, decadent, smooth, and full of minerality. The flavours of blackberry, cherry, and plums mingle with firm tannins making this robust red a great match for roast beef, cheddar cheeses, and rich pastas dishes.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Portugal |
| Region | Bairrada |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon, Merlot, Touriga Nacional |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13.5% ABV |
In stock




Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.