Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$33.99
The Bati Kereszt vineyard is the most protected of our Kékfrankos sites, situated on a north-facing slope. We generally harvest this site last, in the early days of October. Thanks to the longer ripening period and its sheltered location, it carries a beautiful aroma with a lighter body. It is very floral, cool, and playful. Additionally, the 2021 vintage is particularly young and vibrant
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Hungary |
| Region | Szekszard |
| Grape Varietal | Kékfrankos, Blaufränkisch |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13% ABV |
In stock




Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.